روش برداشت از قرآن

روابط عمومی
۲ خرداد ۱۳۹۴

بسم الله الرحمن الرحیم

 

ravesh-Quran-1

به حول و قوه الهی، گام ششم طرح مطالعه آثار آیت الله بهشتی،  را با مطالعه کتاب “روش برداشت از قرآن” بر می داریم.

پس از مطالعه پنج کتاب از شهید بزرگوار بهشتی، یعنی کتاب های “نقش آزادی در تربیت کودکان”، “دکتر شریعتی، جستجوگری در مسیر شدن”، “حج در قرآن” و “بایدها و نبایدها” و “ولایت، رهبری، روحانیت” اکنون نوبت به کتابی دیگر می رسد، کتابی کوچک و در عین حال بسیار مفید و کاربردی: روش برداشت از قرآن.

آیت الله بهشتی سالهای متمادی جلسات تفسیر قرآن داشتند که بخش قابل توجهی از نوارهای آن جلسات باقی مانده که قسمتی از آن با عناوین گوناگون منتشر شده است. همچنین ایشان از شاگردان علامه طباطبایی نیز بوده  و از محضر ایشان نیز بهره برده بودند. ضمن اینکه با توجه به مطالعات تاریخی و تجربیات اجتماعی فراوان، توانایی های خاصی در عرصه تفسیر داشتند.

حال با این تجربه و توان تفسیری، در سال ۱۳۵۶ مصاحبه ای با ایشان درباره چگونگی روش برداشت از قرآن توسط شهید حجه الاسلام علی اکبر اژه ای انجام شد. این مصاحبه گرچه مختصر بود اما حاوی نکات ارزشمندی است.

این مصاحبه در ابتدا به صورت نوار در دسترس علاقه مندان قرار گرفت و سپس در روزنامه جمهوری اسلامی چاپ شد. بعد از این شهید بهشتی اصلاحاتی در آن انجام داد و حزب جمهوری اسلامی آن را منتشر نمود. چند سال گذشته، نشر بقعه اقدام به انتشار این اثر مختصر و ارزشمند نمود.

*****

کتاب “روش برداشت از قرآن” شامل عناوین زیر است:

۱- مقدمه ۲- قرآن برای همگان قابل فهم است ۳- کلیدهای  فهم قرآن ۴-درک ارتباط آیات قرآن ۵- تعمیم و گسترش آیات قرآن ۶-برداشت افراد از قرآن متفاوت است ۷- قرآن را نباید تفسیر به رای کرد ۸-فهم کامل قرآن نیاز به تخصص دارد  ۹-درک کلمات رمز و آیات مشابه ۱۰-چگونگی استفاده از آیات تفسیری ۱۱-پرسش ها

*****

همانند کتاب های پیشین، ثبت نام در سامانه آموزشی صورت می گیرد و پی دی اف کتاب در صفحه مربوط به آن در سامانه آموزشی در دسترس همراهان گرامی است.

همچنین سعی شده همچون کتابهای قبلی برخی نکات خواندنی و شنیدنی مرتبط با فصول کتاب از دیگر اندیشمندان اسلامی در اختیار دوستان قرار بگیرد تا حاصلی پربارتر از مطالعه ببریم.

دوستان توجه کنند مدت مطالعه کتاب کوتاه و دو هفته ای است.


ارسال دیدگاه

در صورتی که تمایل دارید با شناسه خود پیام ارسال نمایید،‌
لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید .