ولایت، رهبری، روحانیت

روابط عمومی
۲۱ دی ۱۳۹۳

بسم الله الرحمن الرحیم

Velayat

 

به حول و قوه الهی، گام پنجم طرح مطالعه آثار آیت الله بهشتی،  را با مطالعه کتاب “ولایت، رهبری، روحانیت” بر می داریم.

پس از مطالعه چهار کتاب از شهید بزرگوار بهشتی، یعنی کتاب های “نقش آزادی در تربیت کودکان”، “دکتر شریعتی، جستجوگری در مسیر شدن”، “حج در قرآن” و “بایدها و نبایدها” اکنون نوبت به کتابی مهم در حوزه مباحث اجتماعی اسلام و خصوصا مساله رهبری جامعه اسلامی می رسد، یعنی کتاب ولایت، رهبری، روحانیت.

با توجه به شخصیت و توانایی های ویژه آیت الله بهشتی در فهم و تحلیل حوزه های اجتماعی اسلام، باید گفت این کتاب از کتابهای خاص و خواندنی شهید بهشتی است و مخصوصا تحلیل های ایشان در باب اهمیت ولایت در اسلام انصافا ناب و زیبا است و در کمتر کتاب و مقاله ای دست یافتنی است.

همچنین در بخشهایی از کتاب ایشان به مساله روحانیت پرداخته اند و نکات جالبی را درباره این قشر اثرگذار تبیین فرموده اند. اشکالات و آسیبهای احتمالی مربوط به روحانیت از نکاتی است که شاید پس از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی ایران هنوز بصیرت بخشی و تازگی داشته باشد.

کتاب نسبت به کتاب های دیگر شهید بهشتی مفصل تر است و نزدیک به ۴۰۰ صفحه است. البته تقریبا از نیمه دوم کتاب، سطح مطالب آسان تر و سرعت مطالعه بیشتر خواهد بود.

از آنجا که آغاز مطالعه کتاب همراه با ایام امتحانات دانشگاه ها است قدری سرعت مطالعه را در هفته های آغازین کاهش داده ایم تا دوستان و همراهانی که امتحان دارند پس از فراغت از امتحانات بتوانند راحت تر خود را برنامه مطالعاتی برسانند.

*****

کتاب “ولایت، رهبری، روحانیت” شامل عناوین زیر است:

۱- ولایت ۲- ولایت، تولی و تبری، ۳- ولایت اصیل ۴-بررسی ابعاد گوناگون حادثه غدیر ۵- ساخت جامعه ای ایده آل با رهبری ۶- آسیب پذیری جوامع مسلکی(۱) ۷- آسیب پذیری جوامع مسلکی(۲) ۸- عدالت مرجع  ۹- امامت و رهبری ۱۰- انتخاب رهبری(عدم جواز تقلید در مسایل اعتقادی) ۱۱- نقش ایمان رهبر به ایدئولوژی خویش ۱۲-همبستگی امام و امت ۱۳- امامت و زعامت ۱۴- فقیه و اولی الامر ۱۵- نقش روحانیت در جامعه امروز ما ۱۶- روحانیت و انقلاب اسلامی ۱۷- روحانیت:ویژگی ها و مسولیتها ۱۸- روحانیت در اسلام و در میان مسلمین

*****

همانند کتاب های پیشین، ثبت نام در سامانه آموزشی صورت می گیرد و پی دی اف کتاب در صفحه مربوط به  آن در سامانه آموزشی در دسترس همراهان گرامی است.

 

همچنین سعی شده همچون کتابهای قبلی برخی نکات خواندنی و شنیدنی مرتبط با فصول کتاب از دیگر اندیشمندان اسلامی در اختیار دوستان قرار بگیرد تا حاصلی پربارتر از مطالعه ببریم.


ارسال دیدگاه

در صورتی که تمایل دارید با شناسه خود پیام ارسال نمایید،‌
لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید .