بایدها و نبایدها

بخش خبری
۱ آذر ۱۳۹۳

Bayadha

پس از مطالعه کتابهای “نقش آزادی در تربیت کودکان”، “دکتر شریعتی، جستجو گری در مسیر شدن” و “حج در قرآن” اکنون به سراغ کتابی دیگر از متفکر معاصر آیت الله بهشتی می رویم.

کتاب “بایدها و نبایدها” (با عنوان فرعی “امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه قرآن”) یکی دیگر از آثار ارزشمند شهید بهشتی است. این کتاب هم مانند برخی دیگر از آثار شهید محصول تدوین جلسات تفسیر قرآن ایشان است که در سالهای ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۵ به صورت هفتگی برگزار می شده است.

شهید بهشتی در جلسات مربوط به کتاب حاضر، ضمن تفسیر و توضیح آیات ۱۰۲ تا ۱۱۰ سوره آل عمران ( واز جمله آیه: ولتکن منکم امه یدعون الی الخیر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر…) به صورت نسبتا تفصیلی به بحث امر به معروف و مقدمات این بحث (از جمله مساله حسن و قبح عقلی) می پردازند و طبق معمول بیانات ایشان حاوی نکات و ظرائفی جالب و تامل برانگیز است.

جلسات مربوط به این بحث، ۱۵ جلسه بوده است که نوار ۵ جلسه آن به دست بنیاد نشر و تنظیم آثار و اندیشه های شهید بهشتی نرسیده است و لذا همان ده جلسه موجود را تدوین و منتشر کرده اند.

این نکته هم خالی از لطف نیست که -آن گونه که از متن بر می آید- برخی جلسات مربوط به این بحث در ایام بزرگداشت سید الشهداء برگزار گردیده و لذا در اواخر برخی جلسات اشاراتی هم به حادثه کربلا و سخنان و عملکرد امام حسین شده است.

همانند کتابهای پیشین، سامانه آموزشی سایت پی دی اف کتاب را به همراه نکات و حواشی لازم و مفید در اختیار همراهان گرامی می گذارد. برای ثبت نام به سامانه آموزشی مراجعه شود.

 

همراهانی که بار اول است که در طرح مطالعه آثار شهید بهشتی شرکت میکنند برای اطلاع از کلیات طرح به اینجا مراجعه نمایند.


ارسال دیدگاه

در صورتی که تمایل دارید با شناسه خود پیام ارسال نمایید،‌
لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید .