حلقه مطالعات فناوری در دانشگاه شریف

بخش خبری
۱۶ مهر ۱۳۹۳

Avalin-Neshast-Din-Technology-Taghavi1به گزارش بخش خبری پایگاه علم دینی، حلقه مطالعات فناوری در دانشگاه شریف برگزار می شود. این حلقه با حضور دکتر مصطفی تقوی، عضو هیات علمی دانشکده فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، برگزار میشود و پذیرای تمام علاقمندان این حوزه خواهد بود.

 

 اولین جلسه بعدی این حلقه مطالعاتی در روز شنبه ۹۳/۷/۱۹ با ارائه دکتر مصطفی تقوی و با عنوان «در نقد مبناگروی» تشکیل خواهد شد.

 

 

جدول زمانی جلسات گذشته و آینده این گروه را میتوانید از اینجا دریافت و گزارشی از جلسات پیش را نیز میتوانید در ادامه مطالعه بفرمایید

 

زمان: شنبه ها، ۱۷-۱۹
مکان: حیاط مسجد دانشگاه صنعتی شریف، مدرس شهید مطهری

 

  • گزارشی از جلسات گذشته

دکتر تقوی در اولین جلسه این حلقه پیرامون نیاز به وجود چنین محفلی ونیز شکل نحوه مدیریت آن صحبت کردند. سپس جناب آقای ریاحی به مسائل رایج درباره ملاحظات اخلاقی فناوری اطلاعات (۳G و اینترنت سرعت بالا و …) اشاره کردند که با استقبال و پیگیری حاضرین روبرو شد. همچنین ایشان چهار رویکرد برخورد با تکنولوژی را مطرح کردند: قبول کامل، جرح و تعدیل، ارائه تکنولوژی بدیل و نیز همجوشیِ تکنولوژی ها. قرار شد شنبه هفته آینده (۹۳/۶/۲۲) جناب آقای ریاحی مقاله ای از میچام درباره «اخلاق تکنولوژی» را ارائه دهند. شنبه دو هفته بعد (۹۳/۶/۲۹) نیز جناب آقای مسعودی مطلبی را با عنوان «تکنولوژی و درک زمان» بیان خواهند. در آینده نیز سرکار خانم خائفی مطلبی را در حوزه جامعه شناسی تکنولوژی ارائه خواهند کرد.

جلسه دوم این حلقه نیز طبق برنامه برگزار شد و جناب آقای ریاحی به تشریح مقاله ای با عنوان «اخلاق و تکنولوژی» تألیف میچام پرداختند. در این ارائه ابتدا به مسائل کلاسیک فلسفه تکنولوژی همچون ابزارگرایی و ذات گرایی و نیز جبرگرایی و اراده گرایی و طرفداران آن ها پرداخته شد. در این بین به نظرات ژاکوب الول، دیوید کالینگیریج و کارل یاسپرس اشاره شد. سپس نظرات انتقادی اصحاب مطالعات علم و فناوری همچون لنگدون وینر و برونو لاتور مطرح شد.

دکتر تقوی نیز سوالی اساسی مطرح کردند: «آیا بدون پرداختن به بحث های اساسی و فلسفی درباره تکنولوژی می توان به چالش های اخلاقی که در ارتباط با فناوری پدید آمده اند پاسخ گفت؟»

سومین جلسه حلقه در موعد مقرر برگزار شد و جناب ستاری بحث خود را ارائه دادند. در ابتدا به فن باوری پرداختند، یعنی به این اعتقاد که تکنولوژی مشکلات را حل خواهد کرد. سپس به عددزدگی و ربط آن به تکنولوژی اشاره کردند که تمام وجوه زندگی را به عدد خلاصه کرده است، مثل تقلیل هوش به عدد در ضریب هوشی. در نهایت نیز نگاه اجتماع به نخبگان را نگاهی غیرواقعی دانستند و این امر را باعث پیچیده تر شدن مشکلات معرفی کردند.

سپس تعدادی از دانشجویان درباره دیدگاه مطرح شده سوالاتی را مطرح کردند. در پایان، دکتر تقوی در نقد این دیدگاه مسائلی را مطرح نمودند. ایشان فرمودند این ارائه هیچ مدعای جدیدی ندارد بعلاوه تنها مدعاست و دلایل متقنی برای آن اقامه نشد. سپس تأکید کردند در دیدگاه جناب ستاری نوعی مبناگروی وجود دارد و با توجه به ضیق وقت، خواستار ارائه جلسه ای در نقد «مبناگروی» شدند.

 

منبع: مطالعات تکنولوژی


۲ دیدگاه تا کنون.

  1. م. گفت:

    سلام. آدرس سایتشون چی هست؟

ارسال دیدگاه

در صورتی که تمایل دارید با شناسه خود پیام ارسال نمایید،‌
لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید .