کتاب «رابطه علم و دین» رونمایی شد

روابط عمومی
۲ خرداد ۱۳۹۲

در ابتدای این مراسم جناب آقای روحانی مدیر تدوین و چاپ انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ضمن عرض خیرمقدم به حاضران و معرفی اجمالی از کتاب، محقق و نگارنده ارجمند آن، حضار را به استماع سخنان ایشان دعوت نمود.
 
حجت‌الاسلام دکتر علی مصباح یزدی در معرفی کتاب چنین ابراز داشت: در این کتاب سخنرانی‌ها، دست‌نوشته‌ها و مباحثی گردآوری شده است که حضرت آیت‌الله مصباح از سالهای آغازین انقلاب اسلامی مطرح کرده‌اند و در آنها به بحث از علوم انسانی و مباحث فلسفی مربوط به علم و دین پرداخته‌اند. برخی از این مباحث به دهه ۶۰ بازمی‌گردد که در دفتر همکاری حوزه و دانشگاه با حضور اساتید حوزه و دانشگاه به صورت کنفرانس و مباحثه طرح شده‌اند.
 
وی ادامه داد: در سال گذشته نیز حضرت استاد در هفت جلسه برای اساتید دانشگاه‌های استان قم مباحثی را تحث عنوان «علم دینی» ارائه فرمودند که به تکمیل مطالب گذشته بسیار کمک کرد.
 
فرزند آیت‌الله مصباح یزدی افزود: تفاوت این کتاب با سایر کتاب‌های مشابه در این است که به جای طرح مباحث علم و دین به صورتی کلی، معانی مختلف علم با اصطلاحات مختلف دین مقایسه و نسبت‌سنجی شده است و جدولی از معانی مختلف علم و دین و روابط میان آنها ترسیم شده است. همچنین در بحث از علم دینی انواع ارتباطاتی که می تواند نسبت دادن دین به علم را توجیه کند مطرح شده است. البته در هر مرحله یک معنا که با ملاک‌ها و اهداف بحث مناسب‌تر بوده  انتخاب شده و بر محور آن، بحث به پیش رفته است.
 
وی خاطر نشان کرد: در این کتاب با رویکردی عقلی به مباحثی چون نسبت‌های مفهومی علم و دین، روابط محتوایی علم و دین، علم دینی و الزامات اسلامی‌سازی علوم، خدمات علم به دین، و تاثیرات دین بر علم پرداخته شده است.
 
در پایان با حضور حجج اسلام آقایان علی مصباح یزدی و حسن متولی و سایر مسوولان رونمایی این کتاب به صورت رسمی انجام پذیرفت.
 
گفتنی است علاقه‌مندان می‌توانند آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی را در غرفه انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) واقع در راهرو ۸ شبستان تهیه نمایند.


یک دیدگاه تا کنون.

  1. احمد گفت:

    سلام
    جای لینک دانلود PDF خالیست…

ارسال دیدگاه

در صورتی که تمایل دارید با شناسه خود پیام ارسال نمایید،‌
لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید .