ایستاده در باد (اندیشه های دوران در میزان)

سایت علم دینی
۲۰ آذر ۱۳۹۱

نگاهی به تفسیر سوره احزاب بر اساس تفسیر المیزان علامه سیدمحمدحسین طباطبایی

قرآن در کجای زندگی ما واقع است؟ بر سر تاقچه اتاق‌هایمان خاک می‌خورد؟ یا به کنج دل‌هایمان در هاله‌ای از تقدس نشسته است؟ یا مثل خورشیدی،  راه پیش رویمان را روشن می‌سازد؟

 

قرآن کتاب زیبایی است مربوط به چهارده قرن پیش؟ یا کتاب تفکرات امروز ماست؟ اگر به دنبال مصداقی برای پاسخ مثبت به سوال دوم هستید، “ایستاده در باد” را بخوانید.

 

“ایستاده در باد” با آن که درباره قرآن و تفسیر قرآن است،  دقیقاً به زبان امروز ماست. “ایستاده در باد” را همان‌گونه که از نام دیگرش (اندیشه های دوران در میزان) پیداست،  شاید بهتر باشد تصویری از قرآن بخوانیم. تصویری که در آن سعی شده تا سخنانی که از هر طرف به سوی ما هجوم آورده‌اند را،  مخصوصاً در حوزه فلسفه و اندیشه سیاسی در محک قرآن قرار دهد. شاید هم بهتر باشد آن را انعکاسی از تفکرات دورانمان بنامیم که چون بادهای تندی ما را در بر گرفته‌اند.
 
قرآن با تصویری که در این کتاب از آن ارائه می‌شود،  دلیل راهی است که در تندباد تفکرات زمان،  هم‌چون چراغی استوار،  حجت‌های زندگی ما را روشن و مدلل می‌کند؛ نه فقط آیاتی که تلاوت آن زینت بخش محافل ما یا تسکین دهنده آلام ماست.
 
این کتاب کوشیده است تا با تکیه بر معتبرترین تفاسیر قرآن، نگرشی دینی را در متن مسائل فکری جامعه‌ی ما وارد نماید و در حقیقت تمرینی است در جهت اندیشیدن پیرامون مسائل فلسفی و سیاسی، بر پایه‌ی آموزه‌های عمیق فلسفی و تعالیم اصیل قرآنی و تلاشی است در راه واردنمودن قرآن در صحنه‌های زندگی.
 
سلسله مباحث “ایستاده در باد” را سید محمد روحانی دانش‌آموخته و مدرس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در حلقه مطالعات فلسفه و اندیشه اسلامی با محوریت تفسیر المیزان از سوره احزاب ارائه نموده است. این کتاب که نخستین قسمت از مجموعه گفتارهای اندیشه های دوران در میزان است، در سال ۱۳۸۳ توسط انتشارات همشهری در ۵۷۲ صفحه منتشر شد.
 
هم اکنون چاپ سوم کتاب توسط انتشارات تکا منتشر گردیده است.


ارسال دیدگاه

در صورتی که تمایل دارید با شناسه خود پیام ارسال نمایید،‌
لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید .